Etika in vrednote

Vrtec Jarše se je v šolskem letu 2018/2019, vključil v program Etika in vrednote v vzgoji in izobraževanju. Program, ki ga je zasnoval Inštitut za etiko, bo trajal tri leta in se bo izvajal v desetih modulih. Inštitut za etiko temelji na prepričanju, da je podlaga za zdrav in uravnotežen razvoj družbe, ter njeno stabilnost, usklajenost našega delovanja z vrednotnim sistemom, na osnovi katerega svoja dejanja presojamo in usmerjamo. Ljudje in z njimi  tudi organizacije se osnovnih vrednot in etičnih načel sicer v glavnem zavedamo, a vendarle naše delovanje pogosto ni usklajeno z našimi lastnimi vrednotami in načeli. Oblikovanje etične družbe resno ogrožajo tudi negativni pojavi segajoči od neznanja in zanemarjanja morale do korupcije, nasilja, goljufij in kriminala. Ravno zaradi sledečega sta ključni vprašanji, ki usmerjata delovanje Inštituta za etiko, naslednji: Kakšen je razkorak med etiko in dejanji? Ter, Kako razkorak med etiko in dejanji zmanjšati? Današnji družbi, tudi tisti najbolj razviti, namreč še veliko manjka do stabilne družbe, ki jo definiramo kor družbo vrednot, znanja in blagostanja, ali na kratko kot družbo modrosti.

Program Etika in vrednote v vzgoji in izobraževanju, temelji na spoznanjih o pomenu spodbujanja in utrjevanja etike in splošnih človeških vrednot v vzgojno-izobraževalnem procesu ter prinaša resne in pretehtane vsebine, pripomočke in orodja za spodbujanje in utrjevanje le teh.

Sodelujoči v programu

Da bi bili nekoč lahko ponosni na mozaik izboljšav v naši družbi, bomo v programu Etika in vrednote v vzgoji in izobraževanju, aktivno sodelovali vsi strokovni delavci, otroci in starši Vrtca Jarše – vsak po svojih zmožnostih. Trudili se bomo graditi naše otroke v misleče, odgovorne, samostojne in ljubeče državljane. Glede na to, da raziskave kažejo da se kar 95% odstotkov možganskih funkcij razvije do 6. leta starosti, nam s skupnimi močmi lahko uspe narediti zares veliko. Otrok torej ne smemo prikrajšati za samostojno opazovanje in raziskovanje. Naša naloga je da jim čim večkrat pripravljamo spodbudno učno okolje v katerem bodo sami aktivni, kajti tako bodo vpili kar največ znanja, pridobili spretnosti in veščine z različnih področij. Ne pozabimo na najpomembnejše – bodimo otrokom zgled; otroci nas opazujejo in posnemajo.

Skozi vseh deset modulov nas bodo usmerjali Inštitut za etiko ter varuhi etike v vseh enotah vrtca. Naloge varuhov etike so sledeče:

• odgovornost za koordinacijo projekta,
  • povezovanje vrtca z Inštitutom za etiko,
  • prizadevanje za dobrobit vseh sodelujočih,
  • skrb za obveščanje vseh vključenih v projekt.

Želimo si, da projekt zaživi, kajti vrednote moramo izražati in živeti, ne le predavati.

Več o poteku projekta si lahko preberete tudi na spletni povezavi http://www.iev.si.

/images/uploads/etika_in_vrednote.pdf

Otrok in igrače

9.11.2018 - Spoštovani starši! Lepo vabljeni na drugo predavanje v tem šolskem letu,ki bo v sredo, 14. 11. 2018 ob 17.00 uri v telovadnici enote Kekec. Predavala nam bo socialna pedagoginja Damjana Šmid na temo OTROK IN IGRAČE. Več o sami vsebini predavanja v celotni novici. Pridružite se nam!

Združevanje v času jesenskih počitnic

25.10.2018 - Spoštovani starši, v tednu od 29. 10. 2018 do 1. 11. 2018 sta dežurni enoti Rožle in enota Kekec, v petek, 2. 11. 2018 le enota Kekec. Vse podrobnosti so v obvestilu v celotni novici. Prijetne praznike!

Vabilo na predavanje

10.10.2018 - Spoštovani starši, v sredo, 17. 10. 2018 ob 17.00 uri vas vabimo na predavanje, ki je bilo med starši preteklo šolsko leto izjemno dobro sprejeto. Predavanje bo v telovadnici enote Kekec z naslovom VZGOJNI IZZIVI, vodila ga bo psihologinja Lea Beznik. Prijazno vabljeni!